کتابخانه کانون بروز شد

کتاب و کوهستان به طنین آمد

و کوهستان به طنین آمد
خالد حسینی
ترجمه : نسترن ظهیری
و كوهستان به طنين آمد، با چشم‌انداز وسيع و داستان‌سرايي حكيمانه و سرشار از مفاهيم انساني‌اش، رماني عميقاً گيرا و دلرباست كه درك ژرف خالد حسيني را از تعهداتي كه ما و زندگيمان را شكل مي‌دهد نمايان مي‌كند

کتاب دولت های سرکش – حکومت زور در جهان
دولت های سرکش – حکومت زور در جهان
نوام چامسکی
ترجمه : مهرداد وحدتی دانشمند
‘نوام جامسکی ‘(زبان‌شناسی, فیلسوف و منتقد مشهور آمریکایی) در این کتاب نشان می‌دهد که’ :چگونه برخی دولت‌ها با اتکا به قدرت فائقه خود, مصلحت گرایانه دیده بر حقایق مسلم بسته و بر اعمال حکمرانان خود کامه جهان به چشم اغماض می‌نگرند’ .به زعم وی’ :[دولت‌هایی مثل دولت آمریکا], برخی دول نافرمان را سرکش و درخور عتاب و عقاب دانسته و به مجازات یا تحریم آن‌ها می‌پردازند.

حاصل عمر

“حاصل عمر” اگرچه یکی از از کتابهای مطرح کارنامه ادبی موام است ولی در ایران چندان شناخته‌شده نیست و این ترجمه می‌تواند به آشنایی بیشتر مخاطبان ادبیات با زندگی این نویسنده کلاسیک که در قالب کتابش روایت می‌شود، یاری رساند.

پاپیون

رمان پاپیون که به شرح تلاشهای هانری شاریر که به اتهام واهی قتل دستگیر و به حبس ابد با اعمال شاقه در مستعمرات فرانسه محکوم شده است در عین مضمون جذاب و نفس گیری که دارد و خواننده را به اتمام این کتاب ۵۳۷ صفحه ای ترغیب می کند حاوی ویژگی های دیگریست که پرداخت مفصل آن در این مجال کوتاه میسر نمی شود،اما این مانع ازین نمی شود که درباره نکات برجستهء این کتاب بحث نشود. هرچند این داستان شرح زندگی مشقت بار و تلاشهای محکوم به شکست قهرمان این داستان برای فرار از زندان و رسیدن به آزادیست ولی در ورای این لحظات خشن و پرتنش ناگفته هائی از ارزشهای انسانی و بایدها و نباید ها وجود دارد که خواننده بطور غیر مستقیم به ان واقف می شود.

اسارت بشر

پسرکی که در یک خانواده متوسط انگلیسی به دنیا آمده با مرگ پدر پزشکش ،در کنار مادر بیمارش روزگار می گذراند. این پسر که دارای معلولیتی مادر زادی در پای خود است پس از مرگ مادر به عمویش سپرده می‌شود. عموی پسرک کشیشی متعصب و سختگیر است و در خانه او پسرک کوچک و معلول تحت تعلیمات عاری از عواطف او رشد کرده و به مدرسه می رود.

ارلاندو

اورلاندو اثری است از نوع فانتزی درباره تناسخ، یعنی نظریه­ای که در عصر الیزابت رواج بسیار داشت. این رمان ملهم از شخصیت ویکتوریا سکویل وست (۱۰)، بانوی رمان­نویس انگلیسی، است که دوست صمیمی نویسنده و، در نگاه او، تحقق آخرین تجسد اورلاندو بود. وانگهی کتاب از تصویر او مایه گرفته است

بانو در آیینه

«بانو در آینه» مجموعه‌ای است از سبک‌های مختلفی که وولف در نوشتن استفاده می‌کرد. از یکسو آن جملات کاملا ذهنی او است که در داستان‌هایش مثل «لکه‌ای روی دیوار» نمایان می‌شود، از یک طرف رئالیسم خردکننده داستان‌هایی مثل «دوشس و جواهرفروش» است که خواننده را میخکوب خود می‌کند. تا سوررئالیسم داستان‌هایی مثل «نورافکن» تا … ویرجینیا وولف علاقه خاصی به رئالیسم صرف دارد. رئالیسم برای او دنیایی است که هر چیزی که لازم دارد در آن موجود است. هر کدام از نوشته‌های وولف دنیایی کامل هستند. وولف دوست ندارد چیزی ضعیف خلق کند

کتاب جهانی شدن و آینده دموکراسی

یورگن هابرماس
ترجمه : کمال پولادی
کتاب حاضر مشتمل بر مجموعه مقالاتی از ‘یورگن هابرماس ‘(فیلسوف و روشنفکر آلمانی) است که در حوزه عمومی سیاست نگاشته شده است .دعوی مرکزی نظریه هابرماس در این مقالات آن است که ‘نهاده‌های مبتنی بر استفاده از عقلانیت ارتباطی, از نهادهای اخلاقی گرفته تا نهادهای دولت مشروطه, نهادهایی عقلانی‌اند و صرفا از متفرعات یا عوارض شرایط تاریخی نیستند . 

 پسامدرنیسم و بحران زیست محیطی

آرن ای. گیر در ۵ فصل به توضیحاتی درباره‌ی پسامدرنیته، پساساختارگرایی، مارکسیسم و… و رابطه‌ی این نگره‌ها با بحرانی که بشر کنونی با آن روبه‌روست می‌پردازد.

این نوشته در مطالب و مقالات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.